ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

ABD’de Eyalet İstinaf Mahkemeleri’nde ADR Programları

E-posta Yazdır PDF
Geçtiğimiz onlarca yıl içerisinde, ABD’de önemli sayıda eyalet istinaf mahkemesi ve federal bölge istinaf mahkemesi, aynı tip mahkeme kökenli ADR programını uygulamıştır. Bu çalışmada, bu tür bir programın uygulanmasına ilişkin olarak hâkim ve mahkeme idarecilerinin, eyalet istinaf ADR programlarında sistem dizaynında kullandıkları kriterler değerlendirilmiştir.
Devamını oku...
 

ABDde Küçük Miktarlı Talepler Davaları için Arabuluculuk Programları

E-posta Yazdır PDF

Davalı taraflar, küçük miktarlı talepler mahkemesine hukuki sistem dışında uzlaşamadıkları ihtilaflarını çözmek umuduyla gelirler. Çoğu taraf kendisini temsil ediyor görünür ve çoğunun yargı sisteminin nasıl işlediği hakkında veya istedikleri sonucu dava yoluyla nasıl kazanacaklarına dair hiçbir fikirleri yoktur. Bazı eğitimli davacılar küçük miktarlı talepler davalarını mahkemeye götürürlerse haklarının korunacağına inanırlar. Bazı tarafların davanın şartlarına bağlı olarak çok duygusal olmalarından dolayı, saygı gördüklerini ve dinlendiklerini hissetmelerine ihtiyaç vardır. Arabuluculuk bunu sağlar.

Devamını oku...
 

Arabulucunun Kontrol Listesi (Checklist)

E-posta Yazdır PDF

   GİRİŞ / SELAMLAMA

• Taraflara kendilerine nasıl hitap edilmesini arzu ettiklerini sorun – konuları müzakere etmeye gönüllü olduklarını teyit edin.

• Arabulucu ve geçmişi hakkında bilgi verin – Hangi standartlara göre arabuluculuk yaptığınıza ilişkin bilgilendirme yapın.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Açılış Konuşması

E-posta Yazdır PDF

Tarafların katılımıyla gerçekleşecek arabuluculuk sürecinden önce, tamamlanması gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamalar, taraflardan birinin veya tamamının arabulucuya ulaşarak arabuluculuk yapmasını istemeleri, isteğin diğer taraflara iletilmesi ve kabul görmesi halinde arabuluculuk için yer ve zamanın belirlenmesi şeklinde özetlenebilir.

Devamını oku...
 

Aile Arabuluculuğu

E-posta Yazdır PDF

Aile uyuşmazlıklarından doğan sorunlar, toplumların yapısının da zamanla değişmesiyle birlikte gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan araştırmalar aile hukuku kaynaklı davaların sayısının önemli bir miktarda arttığını, hatta ülkemizde bu davalar için kurulmuş özel mahkemelerin bile yetersiz kaldığını göstermektedir.

Devamını oku...
 


Sayfa 17 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 13 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Hangi büyük iş vardır ki ilk başladığı zaman aşırılık sayılmasın.

Stendhal