ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Alternatif Uyuşmazlık Çözümlerinin Gerekliliği

E-posta Yazdır PDF

Fikri haklar ile ilgili uyuşmazlıkların çözümünde hızlı  sonuç almak uyuşmazlıkların niteliği gereği çok büyük önem arz etmektedir. Bu konuda gerek uygulamacılar  (hakimler ve avukatlar) gerekse fikri hakların sahipleri (marka ve patent sahipleri) fikir birliğindeler. Ancak süreç ile ilgili ülkemizdeki işleyişe ilişkin genel istatistikler incelendiğinde örneğin; patent uyuşmazlılarında yaklaşık 1000 gün 3 yıl süren bir yargılama sürecinin söz konusu olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız üstelik bu süreç 5 yılla da çıkabilmektedir.

Devamını oku...
 

Avusturya ve Türkiye Uzlaşma Uygulaması

E-posta Yazdır PDF

Hatay’da devam etmekte olan  Adalet Bakanlığı ve UNDP’nin ortaklığı ile düzenlenen Ceza Adalet Sisteminde Uzlaşmanın Geliştirilmesi Projesi kapsamında; Avusturya uzlaşma sisteminin denetiminde  sorumlu eğitmenimizden, ülkelerindeki uzlaşma sistemin işleyişi hakkında bilgiler edindik. Böylece ülkemizdeki uygulama ve mevzuatla karşılaştırabileceğimiz veriler elde ettik.

Devamını oku...
 

Uzlaşma ile Uzlaşmak

E-posta Yazdır PDF
Türkiye Barolar Birliği seçimi nedeniyle değişik barolardan gelen meslektaşlarımla tanışma ve mesleki konularda fikir alışverişinde bulunma şansına ulaştım. İstanbul Barosu Delegasyonunu oluşturan arkadaşlarımla bir araya geldiğimizde ise “uzlaşma” konusundaki görüşlerimizi paylaştık. Bu konuşmaların ışığında, uzlaşmaya ilişkin görüşlerimi bir kez daha gözden geçirmek ve sizlerle paylaşmak gereğini hissettim.
Devamını oku...
 

Çocuk Mahkemelerinde Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

Aşağıda açıklanan senaryoyu göz önüne alalım:

Jackie ve Rickie Solomon 4 ve 10 yaşında iki kardeştir. Yaklaşık iki yıldır çocuk koruma sitemi içinde yer almaktadırlar. Anneleri Linda çocukları 48 saat boyunca evde tek başlarına bıraktı. Linda’nın birkaç gündür görülmemesi üzerine bir komşusu polise haber verdi. Polisler çocukların yalnız olduğunu ve evin yaşamaya hiç uygun olmadığını belirtti. Linda geri dönünce çocukları evde yalnız başlarına bıraktığını kabul etti.

Devamını oku...
 

ABDde İflas Mahkemelerinde Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

İflas mahkemeleri yüksek miktarları işleri ele alır, her yıl yüzlerce binlerce bireyi ve işleri etkiler. Mahkemede açılan davaların çoğunun  tasfiye ile çözümlenmesi iflas davalarının özelliğini oluşturmaktadır. İflas mahkemeleri ADR programlarının kurulmasını hükmetmeli midir? Kısaca ADR bu davalara uymaktadır ve bu davaların daha erken çözümlenmesine yardımcı olur. Felsefi bir yaklaşımla mahkemeler kamu kuruluşları gibi bir çok anlaşmazlığın çözüm hizmeti sağlamalıdır[1].

Devamını oku...
 


Sayfa 16 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 12 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Acı da olsa hakkı söyle