ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Arabuluculukta da Reklam Yasak Olacak

E-posta Yazdır PDF
Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısının ilk halinde, oluşturulmakta olan arabuluculuk mesleğinde, göze çarpan bir yasak söz konusu değildi. Ancak tasarının Başkabanlığa sevkedilen halini incelediğimizde 10. maddede arabulucuların reklam yasağının düzenlendiğini görüyoruz. Buna göre:

Reklam yasağı
MADDE 10– (1) Arabulucuların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında arabulucu unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır
.

 

Devamını oku...
 

Arabulucu.Com a Hoşgeldiniz.

E-posta Yazdır PDF

Arabulucu.Com, arabuluculuk, iletişim, müzakere ve insan ilişkilerini etkili kılabilecek yöntemler öneren konularda makale yayınlamak ve bu konuda başvuru kaynağı olmak üzere üzere kurulmuş bir sitedir. Arabuluculuk Kanunu Tasarısındaki hızlı gelişmeler, sürmekte olan site dizaynı ile birlikte yayına başlamayı gerektirmiştir. Sitemizin üst menüsünden ulaşabileceğiniz forum alanı, konu hakkındaki tartışmaların yapılabilmesine ortam sağlamak için kurulmuştur.

Yakın zamanda, ilgili her kesimden kaliteli makalelerin yayınına başlanacaktır. Böylelikle arabuluculuk konusunda kaliteli içerik ile yayın yapan bir başvuru kaynağı olmayı hedefliyoruz. Çeviri ve makeleleriyle bizi destekleyecek kişilerden olmak istiyorsanız. bizimle bağlantıya geçmekten çekinmeyiniz: Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

 

Arabuluculuk Anlaşmalarına Mahkeme Onayı Şartı

E-posta Yazdır PDF

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu tasarısının son halinde tarafların ve arabulucunun beraberce imzalayacağı anlaşmanın ilam hükmünde sayılmasına dair, çoğumuzca sakıncalı bulunan düzenlemenin değişikliğe uğradığını görmekteyiz. Buna göre artık anlaşmalar doğrudan doğruya ilam hükmünde sayılamayacak.

Düzenlemeye göre anlaşmanın taraflarından birisi eğer isterse yetkili icra mahkemesine başvurarak, anlaşmanın “icra edilebilirliğine” dair şerh verilmesini isteyebilecek. Böylece tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyeceği konulara ve teknik olarak uygulanabilirliği olmayan içeriği olan anlaşmaların ilam gibi icrasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu durum arabulucuları daha dikkatli davranmaya sevk edeceği gibi, icra edilebilirlik şerhi alamayan anlaşmalar nedeniyle de sorumluluğunu doğuracaktır.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Yasa Tasarısı Mecliste

E-posta Yazdır PDF

Gündemimizi her geçen gün oldukça meşgul eden arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) Tasarısının TBMM 'ne sevk edilmesiyle birlikte hayatımıza dahil olmaya her geçen gün daha da yaklaşıyor.

Barolar Birliğinin tasarının son hali ile ilgili olarak Barolardan istediği görüşün toparlanıp değerlendirilmesi yapılmasına fırsat kalmadan konu meclis gündemine gelirse şaşırmamak gerekir. Hükümet bu tasarıya öncelik vermiş gibi görünüyor. Daha tasarı halinde olmasına rağmen bu kadar tartışmaya yol açan tasarının meclisi de hareketlendirmesi, yasanın görüşülmesi sırasında iktidar ile muhalefet partileri arasında sert tartışmaların yaşanması bekleniyor.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Nedir?

E-posta Yazdır PDF

Arabuluculuk (İngilizce: Mediation); hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir "Alternatif Uyuşmazlık Çözüm" (ADR) yöntemidir. Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Arabuluculuk tarafların kendi çözümlerine bulmalarına yardımcı olan kolaylaştırıcı arabuluculuk (facilitative mediation) şeklinde olabileceği gibi, bazı durumlarda arabulucunun uygun bir çözüme dair önerilerde bulunabileceği değerlendirici arabuluculuk (evaluative mediation) şeklinde de gerçekleşebilir.

Devamını oku...
 


Sayfa 35 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 29 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Planlama yapmak, ileriyi düşünmek muhtemel sorunlardan kurtulmanın en güzel yoludur.

Konfüçyüs