ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Olumsuz İnsanlarla Nasıl Baş Edilir?

E-posta Yazdır PDF

Psikiyatrist Dr. Mark Lauderdale makalesinde bu soruya yanıt veriyor. Makalesinden dikkat çeken bir bölümü sizlere aktaracağım:

Hiç her şeyden şikâyet eden insanlarla çalıştınız mı? Onlara yararlı tavsiyelerde bulunduğunuzda konuyu kapatarak bu tavsiyelerin neden işe yaramayacağına ilişkin düzinelerce sebep bulan ya da direkt olarak “bunu zaten denemiştim” diyerek önerinizi reddeden...

Bu tür olumsuz insanlarla nasıl başarılı olabilirsiniz?

Dokuz yaşındaki kızından yüksek sesle ve acı acı şikayet eden bekar bir anneyle çalıştım. Kızının başa çıkılması zor birisi olduğu doğruydu ancak anne, bu duruma çözüm bulmaktansa, olanların ne kadar kötü şeyler olduklarını “anlatmakla” daha çok ilgileniyordu.

Devamını oku...
 

Bardağın yarısı boş mu dolu mu? İyimserliğinizi test edin

E-posta Yazdır PDF

Bostan Globe' a göre Amerikalıların %80 'i iyimsermiş.
Hem iyimserliğin hem de kötümserliğin, bunu yaşayan insana belli ölçülerde faydaları vardır. Araştırmalar; iyimser kişilerin daha sağlıklı olmanın keyfini çıkarırken diğer taraftan aşırı iyimser olmanın, yeni bir işe başlarken veya bir yatırım yaparken hata yapmaya neden olduğunu göstermiştir.

İyimserliğin etkileri, bir insanın kariyerini de şekillendirebilecek güçtedir.

İyimserliğin önemi kendisini mesleklerde de gösterebiliyor. Pensilvania Üniversitesinde, iyimserlik üzerine yapılan araştırmalarda öncü bir psikolog olan Martin Seligman, araştırmalarının sonucunda; kötümser hukuk fakültesi öğrencilerinin daha başarılı olduğunu, buna karşılık, iyimser satış temsilcilerinin, diğerlerine oranla hatırı sayılır ölçüde daha fazla satış yapabildiklerini ortaya koymuştur.

Devamını oku...
 

Boşanmaya gerçekten hazır mısınız?

E-posta Yazdır PDF


by
Bruce Derman, Wendy Gregson
Çeviren: Şamil DEMİR

İkilem içerisindesiniz. Belki de kalmaya ya da gitmeye karar veren taraf olacaksınız. Peki buna nasıl emin olabilirsiniz. Bazı günler kendinizi daha emin hissediyorsunuz bazen değil. Bir parçanız onu hala seviyor ya da önemsiyor. Hadi hata ediyorsanız? Verdiğiniz kararlar birçok insan etkilenecek. Belki de acele ediyorsunuzdur. Çok uzun zamandır boşanmayı düşünmeme rağmen, sadece davranışlarını değiştirse boşanmak aklıma bile gelmez diyor musunuz…?

Peki boşanmak istediğinizi duyduğu an duyacaklarınız… Boşanmak? Bu da nerden çıktı? Daha iki hafta önce tatile gitmekten bahsetmiyor muyduk? Evliliğimizin boşanmak isteyecek kadar berbat olduğunu düşünmüyordum. Şok oldum, kahroldum. Bunu durduracak bir yol bulmalıyım. Belki de bu sadece bir rüyadır ve uyandığımda hepsi sona erecek…

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Eğitimi ve Kapsamı

E-posta Yazdır PDF

Başbakanlığa sevk edilen Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı (HUAK) arabuluculuk eğitiminin kapsam ve içeriğini 22. maddede düzenliyor. Göze çarpan ilk şart eğitime başlayacaklarda dört yıllık lisans eğtimini "tamamlama" şartı aranması. Bu durumda eğitime başlamak için herhangi bir yaş şartının aramadığı tasarıya göre, üniversite öğrenimi sırasında bu eğitimin alınamayacağı sonucunu çıkıyor. Akla gelen diğer bir soru da yurt dışında lisans eğitimi almış kişilerin durumudur. Tasarıda denklik aranmasından bahsedilmemekledir. Ancak daha sonra hazırlanacak yönetmelikte bu konunun düzenleneceğini düşünüyorum.

Devamını oku...
 

Avukatlık Kanununun 35/A Maddesinin Uygulanması Sorunu ve Çözüm Önerileri

E-posta Yazdır PDF
Hukukumuza Avukatlık Kanunun ‘nun 35/A maddesiyle giren “uzlaşma” kurumu; uygulanmamasıyla ünlenmiş ve doktrinde satırlar arasına sıkışmış bir düzenleme olarak kalmıştır. Bu düzenleme ile madde gerekçesinde geçen ifadeyle: “mahkemelerin iş yükünün azalması amaçlanmaktadır”. 35/A maddesi ADR yolları içerisinde Avukata en etkin rolün verildiği yol olarak hukukumuza girmiştir. Kanun koyucu adalet mekanizmasının işleyişinde vazgeçilmez bir role sahip olan avukatlara, mahkeme dışı yollarla uyuşmazlık çözümü ve sonuçta tatmin edici güce sahip uzlaşma tutanağını yazma olanağı tanımıştır. Ancak maddenin bugüne kadar işlerlik kazanamadığı yönündeki görüşler ağır basmaktadır.
Devamını oku...
 


Sayfa 34 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 7 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

İnsanlara inanırsanız olanaksızı başarırlar.

Nancy Dorman