ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Makaleler Life Style Bardağın yarısı boş mu dolu mu? İyimserliğinizi test edin

Bardağın yarısı boş mu dolu mu? İyimserliğinizi test edin

E-posta Yazdır PDF

Bostan Globe' a göre Amerikalıların %80 'i iyimsermiş.
Hem iyimserliğin hem de kötümserliğin, bunu yaşayan insana belli ölçülerde faydaları vardır. Araştırmalar; iyimser kişilerin daha sağlıklı olmanın keyfini çıkarırken diğer taraftan aşırı iyimser olmanın, yeni bir işe başlarken veya bir yatırım yaparken hata yapmaya neden olduğunu göstermiştir.

İyimserliğin etkileri, bir insanın kariyerini de şekillendirebilecek güçtedir.

İyimserliğin önemi kendisini mesleklerde de gösterebiliyor. Pensilvania Üniversitesinde, iyimserlik üzerine yapılan araştırmalarda öncü bir psikolog olan Martin Seligman, araştırmalarının sonucunda; kötümser hukuk fakültesi öğrencilerinin daha başarılı olduğunu, buna karşılık, iyimser satış temsilcilerinin, diğerlerine oranla hatırı sayılır ölçüde daha fazla satış yapabildiklerini ortaya koymuştur.

Araştırmanın sonuçlarından belirli mesleklerde başarılı olabilmek için farklı iyimserlik derecelerine sahip olmak gerektiği sonucunu çıkarmak da mümkün olabilir. En azından hukuk fakültesi öğrencileri için yapılan keşif, Avukatların neden kötümser olduğunu da açıklayabilir nitelikte.

Ayrıca araştırmaya göre, iyimserliğin politik sonuçları da olabiliyor.

Seligman 'ın 1948-1984 yılları arasında yapılan Amerikan Başkanlık Seçimleri üzerinde yaptığı araştırmada; iyimser Başkan adaylarının çoğunlukla kazandığı, kötümser adaylardan 10 'undan 9 'unun seçimleri kaybettiklerini ortaya koymuştur.


Ülkemizde rakiplerine karşı seçimlerde başarı sağlayamayan liderlerin ve siyasi partilerin "iyimserlik" dozlarını sorgulamalarını gerektirecek önemde bir sonuç ile karşı karşıyayız.

Ne kadar iyimser olduğunuzu ölçmek için Authentic Happiness web site deki testi yapabilirsiniz. Teste ulaşmak için öncelikler kayıt olmak gerekmektedir. Ya da Boston Globe da yayınlanan daha kısa testi yapabilirsiniz.

//
 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 15 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Dünün çözümleri, bugünün problemleridir.

Peter Senge