ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Şahin: Arabuluculuk Tasarısı Yargının Sorunlarını Kısa Vadede Çözmez

E-posta Yazdır PDF

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, arabuluculuk sistemiyle ilgili yasa tasarısının, yargının iş yükünü ortadan kaldırabilecek bir düzenleme olmadığını söyledi. Meclis Başkanı Şahin, Meclis Tören Salonu'ndaki '2011 Uluslararası Orman Yılı' açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Devamını oku...
 

Gündem Arabuluculuk Kanunu Tasarısına Hazırlanıyor

E-posta Yazdır PDF

Son günlerde birçok yayın organında Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı Konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Henüz Adalet Komisyonu ve Plan ve Bütçe komisyonundan geçmemiş olmasına karşın konunun gündeme taşınmasından yakın zamanda ilgili komisyonların gündemine geleceği anlaşılmaktadır.

Devamını oku...
 

Yargıtay Başkanı: Yargının kurtuluşu istinaf ve arabuluculuk gibi ADR yollarında

E-posta Yazdır PDF

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'daki iş yükünü azaltmak için yeni daire kurulmasının hiç bir zaman soruna köklü bir çözüm getirmeyeceğini belirterek, “Sorunun köklü çözümü şu anda Bölge Adliye Mahkemelerini hayata geçirmekten başka bir şey olarak görünmüyor” dedi.

Devamını oku...
 

2020 Vision - Where in the world will mediation be in 10 years?

E-posta Yazdır PDF

Yogi Berra made his name not only by winning the 1968 World Series as coach of the New York Mets but with malapropisms like “half the lies they tell about me aren’t true” and “always go to other people’s funerals, otherwise they won’t come to yours”. But his remark that “the future ain’t what it used to be” was more profound. Change happens faster now. The near certainties of the past look more like unconvincing theories. Ways of leading, educating, negotiating, daring, innovating and succeeding are being reinvented. The future arrives more quickly; a 10-year forecast is now more challenging.

Devamını oku...
 

Kitap: Milletlerarası Usul Hukukunda Arabuluculuk, Malike Polat

E-posta Yazdır PDF

Uyuşmazlıklar, insan ilişkilerinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yargı sistemlerine intikal eden uyuşmazlık sayısının artmasıyla birlikte, klasik uyuşmazlık yöntemlerinin yetersiz kalması sosyal barışın sağlanabilmesi olgusunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Devletlerin iç hukuk sistemlerinde medeni yargıya alternatif olarak, tıkanan yargının iyileştirilmesi amacıyla ortaya çıkan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, küreselleşme ile yoğunlaşan milletlerarası ticarette de ön plana çıkmıştır. Bu anlamda kısa zamanda hızlı, ekonomik, etkin çözümlerin sağlanabilmesi amacı, uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin yenilikçi arayışlar bağlamında giderek daha fazla önem kazanmakta ve yaygınlaşmaktadır.

Devamını oku...
 


Sayfa 9 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 24 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

İki kişi münakaşa ediyorsa bu birbirlerini sevmedikleri anlamına gelmez.

Ataol Behramoğlu