ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Türk Patent Enstitüsü Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri Semineri

E-posta Yazdır PDF

 

Türk Patent Enstitüsü ve Alman Uluslararası Hukuki İşbirliği Vakfı ile birlikte yürütülmekte olan AB Eşleştirme Projesi kapsamında 21-22 Şubat 2011 tarihlerinde Türk Patent Enstitüsü'nde "Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri" konulu bir seminer düzenleniyor.

Devamını oku...
 

Ergin: 24 maddelik tedbirler paketi 10 gün içerisinde meclis gündeminde

E-posta Yazdır PDF

Adalet Bakanı Ergin, ilk derece mahkemeleriyle yüksek yargının iş yükünü azaltmak için uzlaşma ve arabuluculuk müessesesini etkin hale getireceklerini açıkladı. Ergin, bu amaçla hazırlanan 24 maddelik paketin 10 gün içinde Meclis'e sevk edileceğini söyledi.

Devamını oku...
 

Yeni (6100 sayılı) Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda Sulh

E-posta Yazdır PDF

Hukuk Muhakemeleri Kanunu, onaylanmak için, Cumhurbaşkanı’na sunulan kanunlar arasında yer almaktadır. Büyük bir olasılıkla da onaylanarak 2011 senesinin 10. ayında yürürlüğe girecektir. Bu nedenle bir an evvel, kanunun irdelenmesi ve uygulamada karşılaşılması olası problemlerin nasıl çözüleceğinin tartışılarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir diye düşünüyorum.(Kanun, bu yazının kaleme alınmasını takiben onaylanarak 04.02.2011 tarihli, 27836 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.)

Devamını oku...
 

Report on Alternative Dispute Resolution Within The Context Of Better Access To Justice

E-posta Yazdır PDF

§ 1. ACCESS TO JUSTICE AND NECESSITY OF ADR IN TURKISH LAW

A right of access to judicial protection meant essentially the aggrieved individual’s formal right to litigate or defend a claim. Access to justice is defined as to be able to easily access to justice by all segments of society and to provide them all kinds of means by state in order to seek right to judicial remedy by individuals and to inform effectively about the existence of these rights. Lack of efficiency in these facilities concerning access to justice may jeopardise public confidence to the judicial mechanism and therefore the state system.

Devamını oku...
 

Coşar: İstinaf ve ADR Yolları Hayata Geçirilmelidir

E-posta Yazdır PDF

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, istinaf mahkemelerinin bir an önce işler hale getirilmesi gerektiğini belirterek, ''İstinaf mahkemelerinin kurulması halinde Yargıtay ve Danıştay'a ilave daire kurmanın bir anlamı ve işlevi de kalmayacak'' dedi.

Devamını oku...
 


Sayfa 8 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 20 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Hayır, düzenin, yapının ve disiplinin anahtar sözcüğüdür. Kurallar ve kanunlar çoğunlukla Hayır'lardan oluşur.

William Ury