ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

What Place Is There For Penal Mediation In Turkish Judicial System?

E-posta Yazdır PDF

Consultation Paper to the United Nations Development Programme (UNDP) about the principles and procedure of penal mediation within the framework of the basic problems in Turkish criminal procedure law

Devamını oku...
 

Çocuk Adalet Sisteminde Onarıcı Adalet Anlayışı ve Çocuk Arabuluculuğu

E-posta Yazdır PDF

 

Geleneksel ceza adalet sistemlerinin çoğunluğu, kanunların ihlâli, faillerin cezalandırılması ihtiyacı ve diğer devlet çıkarlarına odaklanmakta ve mağdurlar sürecin dışında tutulmaktadır. Suçun devlete karşı işlendiği düşünülmekte ve bu nedenle, devlet anlaşmazlığı sahiplenerek bu anlaşmazlığa nasıl müdahale edeceğine karar vermektedir. Böylece şekillenen ceza adalet sistemi, neredeyse tamamen faille ilgilenmektedir.

Devamını oku...
 

6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu

E-posta Yazdır PDF

HUKUK UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK KANUNU

Kanun No. 6325 - Kabul Tarihi: 7/6/2012

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam ve Tanımlar

Amaç ve kapsam

MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı, hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesinde uygulanacak usul ve esasları düzenlemektir.

(2) Bu Kanun, yabancılık unsuru taşıyanlar da dâhil olmak üzere, ancak tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde uygulanır. Şu kadar ki, aile içi şiddet iddiasını içeren uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişli değildir.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kanunu Tasarısı Yasalaştı

E-posta Yazdır PDF

TBMM Genel Kurulu'nda, hukuk uyuşmazlıklarını "arabuluculuk" yoluyla çözümünü öngören kanun tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Peki arabuluculuk yasası neler getiriyor ve kimler arabulucu olabilecek?

Devamını oku...
 

Uzak Doğuda Arabuluculuk Anlayışı ile Türk Hukuk Sisteminde Arabuluculuk Kurumuna Genel Bir Bakış

E-posta Yazdır PDF

Arabuluculuk, günümüzde uyuşmazlık çözümlerinde alternatif olarak kabul edilen, çok dinamik ve dostane bir şekilde kullanılan bir yöntemdir. Batı hukuklarında daha yakın tarihlerde dava yükünün ağırlığından mahkemeleri kurtarmak amacıyla, uyuşmazlıkları çözmenin bir yolu olarak karşımıza çıkmış olmasına rağmen, esas itibariyle arabuluculuk günümüzün modern bir keşfi değildir. Uzak Doğu’da binlerce yıldır kullanılmakta olan uyuşmazlık çözümü yöntemlerinden biridir. Arabuluculuk Uzak Doğu’da çok daha hızlı bir şekilde gelişmiştir. Batı toplumlarında ise, Amerika Birleşik Devletleri dışında gelişmelerin daha yavaş bir seyir izlediği, ancak bu arabuluculuğun yaygınlaştırılması konusundaki çalışmaların sürekli olarak devam ettiği görülmektedir.

Devamını oku...
 


Sayfa 3 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 11 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Affetmek iyi insanların intikamıdır.

Friedrich Schiller