ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Avukatlık ve Arabuluculuk

E-posta Yazdır PDF

A.Yeni Avukatlığa Geçişte Türk Avukatlığının Geçirmesi Gereken Dönüşüm

Türkiye’de yapılan avukatlık, gelişmiş ülkelerdeki avukatlık anlayışının gerisinden seyretmektedir. Türkiye’de bir uyuşmazlık için avukata başvurulduğunda o avukattan, uyuşmazlık yaşanan tarafı yenmesi, hezimete uğratması beklenir. Avukat seçiminde insanların kafasındaki karşı tarafa saldırmak ve mümkün olduğunca çok zarar vermek arayışının sonucu olarak, bu amaca en uygun mizaçta avukat bulunmaya çalışılır. Bu tanıma uygun avukatlar, Amerika Birleşik Devletleri hukukçuları ve halkı tarafından “pitbull lawyer” deyimiyle ifade edilmektedir.

Devamını oku...
 

Arabuluculara hukuk mezunu olma ve 5 yıllık deneyim şartı getirildi

E-posta Yazdır PDF

TBMM Adalet Komisyonu, hukuk uyuşmazlıklarının "arabuluculuk" yoluyla çözümünü düzenleyen tasarıyı, alt komisyon raporu üzerinden görüştü. Ergin, tasarının, yargının hızlandırılması için iş yükünü azaltmak amacıyla kullanılacak bir alternatif çözüm yolu olduğunu söyledi.

Devamını oku...
 

Türk Yargı Sisteminde Çok Seçenekli Adliyeler

E-posta Yazdır PDF

Multi-Option Courthouses in the Turkish Judicial System

 

The use of alternative dispute resolution in the legal system is not new for lawyers. Many of the ADR methods in current use have existed for hundred years in various legal systems. ADR methods, however, did not become widespread until 1970’s. ADR has spread successfully throughout both the Anglo-Saxon and civil law countries in these years. Civil justice has been in crisis for a long time. Justice is not was not accessible to everyone because of rising costs and overcrowded courts.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Kanunu Tasarısı üzerinde yapılan tartışmalar ve eleştiriler devam ediyor

E-posta Yazdır PDF

TBMM Adalet Alt Komisyonunda görüşülen, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı üzerinde geçen dönem yapılan tartışmalar ve eleştiriler bu dönem de devam ediyor.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk tasarısı tasarı hukukçular arasında tartışma yarattı

E-posta Yazdır PDF

Hukuk uyuşmazlıklarında arabulucu kullanılmasını düzenleyen tasarı tartışma yarattı. İstanbul Baro Başkanı Kocasakal tasarıyı eleştirirken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Coşar çekimser kaldı Adalet Komisyonu, geçen dönem görüşülemediği için kadük kalan ve bu dönem yenilenen Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı’nı alt komisyona sevk etti. Ancak, hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümünü düzenleyen tasarı, hukukçular arasında tartışma yarattı. İşte görüşler:

Devamını oku...
 


Sayfa 4 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 22 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Hiçbir akıllı insan, büyük sonuçları birden beklemez.

Voltaire