ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Sosyal Devletin Gereği Adalete Erişim

E-posta Yazdır PDF

§ 1. Genel Olarak Adalete Erişim Akımı

Herkesin eşit bir şekilde adalete ulaşabilmesi, demokrasinin ve günümüz toplumunun temel yapı taşlarındandır. Kişilerin günlük hayatındaki bütün ilişkilerini etkileyen hukuk kuralları, toplumun her kesimi için uygulanabilir olmalıdır. Adalete gerçek anlamda erişim sağlanamazsa, hukuk, yerine getirilemeyen bir vaatten ibaret olur[1]. Adalete erişim akımı (access to justice movement), kişilerin haklarının etkin bir şekilde kullanılması sorununu ele alan bir reformu ifade etmektedir[2]. Hukuk sosyolojisi, hakların kullanılmasındaki en büyük zorluğun, kişilerin haklarını münferiden kullanmalarında ve ekonomik bakımdan zayıf durumda bulunanların, güçlü kuruluşlarla bürokrasiye karşı sahip oldukları haklarını elde etmelerinde görüldüğünü ortaya koymuştur. 1960 ve 70’li yıllarda büründüğü şekliyle sosyal devlet (welfare state), hakların bu modele uygun olarak daha etkin kullanılmasını amaçlamıştır. Yoksulların, tüketicilerin[3], çevrenin korunması hakkı ve bazı işçi hakları böylece ortaya çıkmış; fakat bu haklar ya yeterince ya da hiç korunamamıştır[4]. Böylece, kişilerin bazı haklara sahip olduğu, ama bu hakları kullanamadığı, kişilere sembolik bir takım hakların tanındığı bir kriz dönemine girilmiştir.

Devamını oku...
 

Amerikalı Arabulucuların Vazgeçilmezi: Skype

E-posta Yazdır PDF

Son zamanlarda görüşmelerini ve arabuluculuk faaliyetlerini Skype kullanarak yapan ABD li arabulucuların, bundan duydukları memnuniyeti ve işlerini ne kadar kolaylaştırdığını anlatan yazılara ve yorumlara sıkça rastlıyorum. Normal bir telefon görüşmesinden farklı tarafları; bilgisayarı başındaki tarafların telefondan bile daha kaliteli ses ve görüntü kalitesiyle görüntülü ve ücretisiz görüşmeler yapabilmeleri. Üstelik bu görüşmeler konferans şeklinde de yapılabiliyor. Skype'nin kendilerine oldukça fazla zaman kazandırdığını yazan arabulucular, tarafların kendi ortamlarından yaptıkları görüşmelerde ortama adaptasyon ve müzakerelerde tedirginlik sorunu yaşamadıklarını, görüşmeyi istedikleri anda sonuçlandırabilmeleri seçeneklerinin olması nedeniyle psikolojik bir rahatlıkla görüşmelerin devam ettiğini anlatıyorlar.

//
 

Siber Uyuşmazlık Çözümü

E-posta Yazdır PDF

"Geleceği söylemenin en iyi yolu ona yatırım yapmaktır". Digital teknoloji uzmanı Richard Susskin 'in bu sözünü ilk okuduğumda oldukça etkilendiğimi itiraf etmeliyim.

İşte bu sözün hakkını tam manasıyla veren bir kişiden bahsedeceğim. Charles Brofman gerçekten de geleceğe yatırım yaptı ve kazandı.

Eski bir dava avukatı olan C. Brofman, dünyanın lider online uyuşmazlık çözüm şirketi Cybersettle in kurucu ortaklarındandır. Cybersettle, online uyuşmazlık çözümü (ODR) olarak bilinen herşeyin, digital teknoloji ile birlikte kullanılarak hak taleplerinin hızlı ve ekonomik bir şekilde ileri sürülebildiği bir çeşit uyuşmazlık çözüm sürecidir.
Devamını oku...
 

Arabuluculuk Mesleğine Başlamak...

E-posta Yazdır PDF

Diane Levin benim için tartışmasız bir blog canavarı, yazılarını okurken tecrübelerini içtenlikle paylaşması ve arabuluculuğa yeni başlayanlara verdiği samimi tavsiyeler dikkate değer. Bizim gibi arabuluculuk mesleğine yeni yeni ısınanlar için arabuluculuğa nasıl başlanacağının tarifini yapıyor:

  • Motivasyonunuzu denetleyin: Arabuluculuk işine girmek için, şu anda yaptığınız işi bırakmamalısınız ama kendinize arabulucu denmesinden de kaçınmamalısınız. Çalışmakta olan arabulucuları ve çalışma tarzlarını takip etmeli ve kendinizi ve yapınızı bu arabulucularla devamlı karşılaştırmalısınız.
Devamını oku...
 

Arabulucular eğitimli robotlar mı olacaklar?

E-posta Yazdır PDF

Dünya uygulamasını takip ettiğim kadarıyla, arabuluculuk ve bunun eğitimi birer sektör olmuş durumda. Zamanla eğitim teknikleri ve materyalleri birbirlerine gittikçe benzemekte ve konsantre hale gelmekte, kısa zamanda yetiştirilen arabuluculara, neredeyse hangi durumda ne yapacağı ezberletilmektedir.

Peki teknikler aynıysa, her arabulucu aynı şeyi öğreniyorsa ve her durumda yapılması gereken ve öğretilen bir şey varsa, arabulucular gerçekten de kendilerinden beklenen işi mi yapmış olacaklar. Ya da elden gelen bütün teknikler uygulandıktan sonra çözüm tarafların kendi aralarındaki uyuma mı terkedilecek?

İşte gelecekte hazırlanacak ve kabul görecek eğitim müfredatı belirlenirken bir tercih yapacağımız yer burasıdır. Arabuluculuk eğitimi ülkemizdeki yayğın şekliyle üniversite sınavına hazırlık havasında yapılacak ise, biz o zaman robot arabulucu adaylarına, arabuluculuk programı yüklemiş oluruz. Fakat eğitim kişisel yeteneklerin su yüzüne çıkmasına ve her arabulucunun kendi tarzında ve rahat ettiği şekilde ve sonuçta başarılı olacak bir arabuluculuk yapmasına temel hazırlayacaksa o zaman yetişen kişilere "gerçek arabulucular" diyebiliriz.

 

//
 


Sayfa 30 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 39 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Söylemek yerine, sormayı tercih edin.

William Ury