ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Yeni (6100 sayılı) Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda Sulh

E-posta Yazdır PDF

Hukuk Muhakemeleri Kanunu, onaylanmak için, Cumhurbaşkanı’na sunulan kanunlar arasında yer almaktadır. Büyük bir olasılıkla da onaylanarak 2011 senesinin 10. ayında yürürlüğe girecektir. Bu nedenle bir an evvel, kanunun irdelenmesi ve uygulamada karşılaşılması olası problemlerin nasıl çözüleceğinin tartışılarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir diye düşünüyorum.(Kanun, bu yazının kaleme alınmasını takiben onaylanarak 04.02.2011 tarihli, 27836 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.)

Devamını oku...
 

Report on Alternative Dispute Resolution Within The Context Of Better Access To Justice

E-posta Yazdır PDF

§ 1. ACCESS TO JUSTICE AND NECESSITY OF ADR IN TURKISH LAW

A right of access to judicial protection meant essentially the aggrieved individual’s formal right to litigate or defend a claim. Access to justice is defined as to be able to easily access to justice by all segments of society and to provide them all kinds of means by state in order to seek right to judicial remedy by individuals and to inform effectively about the existence of these rights. Lack of efficiency in these facilities concerning access to justice may jeopardise public confidence to the judicial mechanism and therefore the state system.

Devamını oku...
 

Coşar: İstinaf ve ADR Yolları Hayata Geçirilmelidir

E-posta Yazdır PDF

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, istinaf mahkemelerinin bir an önce işler hale getirilmesi gerektiğini belirterek, ''İstinaf mahkemelerinin kurulması halinde Yargıtay ve Danıştay'a ilave daire kurmanın bir anlamı ve işlevi de kalmayacak'' dedi.

Devamını oku...
 

Şahin: Arabuluculuk Tasarısı Yargının Sorunlarını Kısa Vadede Çözmez

E-posta Yazdır PDF

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, arabuluculuk sistemiyle ilgili yasa tasarısının, yargının iş yükünü ortadan kaldırabilecek bir düzenleme olmadığını söyledi. Meclis Başkanı Şahin, Meclis Tören Salonu'ndaki '2011 Uluslararası Orman Yılı' açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Devamını oku...
 

Gündem Arabuluculuk Kanunu Tasarısına Hazırlanıyor

E-posta Yazdır PDF

Son günlerde birçok yayın organında Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Tasarısı Konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. Henüz Adalet Komisyonu ve Plan ve Bütçe komisyonundan geçmemiş olmasına karşın konunun gündeme taşınmasından yakın zamanda ilgili komisyonların gündemine geleceği anlaşılmaktadır.

Devamını oku...
 


Sayfa 8 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 43 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Her müzakere farklıdır, ancak temelindeki faktörler değişmez.

A. Kadir Varoğlu