ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Arabuluculuk Anlaşmalarına Mahkeme Onayı Şartı

E-posta Yazdır PDF

Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu tasarısının son halinde tarafların ve arabulucunun beraberce imzalayacağı anlaşmanın ilam hükmünde sayılmasına dair, çoğumuzca sakıncalı bulunan düzenlemenin değişikliğe uğradığını görmekteyiz. Buna göre artık anlaşmalar doğrudan doğruya ilam hükmünde sayılamayacak.

Düzenlemeye göre anlaşmanın taraflarından birisi eğer isterse yetkili icra mahkemesine başvurarak, anlaşmanın “icra edilebilirliğine” dair şerh verilmesini isteyebilecek. Böylece tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edemeyeceği konulara ve teknik olarak uygulanabilirliği olmayan içeriği olan anlaşmaların ilam gibi icrasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Bu durum arabulucuları daha dikkatli davranmaya sevk edeceği gibi, icra edilebilirlik şerhi alamayan anlaşmalar nedeniyle de sorumluluğunu doğuracaktır.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Yasa Tasarısı Mecliste

E-posta Yazdır PDF

Gündemimizi her geçen gün oldukça meşgul eden arabuluculuk, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) Tasarısının TBMM 'ne sevk edilmesiyle birlikte hayatımıza dahil olmaya her geçen gün daha da yaklaşıyor.

Barolar Birliğinin tasarının son hali ile ilgili olarak Barolardan istediği görüşün toparlanıp değerlendirilmesi yapılmasına fırsat kalmadan konu meclis gündemine gelirse şaşırmamak gerekir. Hükümet bu tasarıya öncelik vermiş gibi görünüyor. Daha tasarı halinde olmasına rağmen bu kadar tartışmaya yol açan tasarının meclisi de hareketlendirmesi, yasanın görüşülmesi sırasında iktidar ile muhalefet partileri arasında sert tartışmaların yaşanması bekleniyor.

Devamını oku...
 

Arabuluculuk Nedir?

E-posta Yazdır PDF

Arabuluculuk (İngilizce: Mediation); hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir "Alternatif Uyuşmazlık Çözüm" (ADR) yöntemidir. Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Arabuluculuk tarafların kendi çözümlerine bulmalarına yardımcı olan kolaylaştırıcı arabuluculuk (facilitative mediation) şeklinde olabileceği gibi, bazı durumlarda arabulucunun uygun bir çözüme dair önerilerde bulunabileceği değerlendirici arabuluculuk (evaluative mediation) şeklinde de gerçekleşebilir.

Devamını oku...
 


Sayfa 35 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 41 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Dünyadaki esas facialar; haklı ile haksız arasındaki anlaşmazlıklar değil, iki haklı arasındaki anlaşmazlıklardır

George Hegel