ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Yargıtay Başkanı: Yargının kurtuluşu istinaf ve arabuluculuk gibi ADR yollarında

E-posta Yazdır PDF

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'daki iş yükünü azaltmak için yeni daire kurulmasının hiç bir zaman soruna köklü bir çözüm getirmeyeceğini belirterek, “Sorunun köklü çözümü şu anda Bölge Adliye Mahkemelerini hayata geçirmekten başka bir şey olarak görünmüyor” dedi.

Devamını oku...
 

2020 Vision - Where in the world will mediation be in 10 years?

E-posta Yazdır PDF

Yogi Berra made his name not only by winning the 1968 World Series as coach of the New York Mets but with malapropisms like “half the lies they tell about me aren’t true” and “always go to other people’s funerals, otherwise they won’t come to yours”. But his remark that “the future ain’t what it used to be” was more profound. Change happens faster now. The near certainties of the past look more like unconvincing theories. Ways of leading, educating, negotiating, daring, innovating and succeeding are being reinvented. The future arrives more quickly; a 10-year forecast is now more challenging.

Devamını oku...
 

Kitap: Milletlerarası Usul Hukukunda Arabuluculuk, Malike Polat

E-posta Yazdır PDF

Uyuşmazlıklar, insan ilişkilerinin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Yargı sistemlerine intikal eden uyuşmazlık sayısının artmasıyla birlikte, klasik uyuşmazlık yöntemlerinin yetersiz kalması sosyal barışın sağlanabilmesi olgusunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Devletlerin iç hukuk sistemlerinde medeni yargıya alternatif olarak, tıkanan yargının iyileştirilmesi amacıyla ortaya çıkan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, küreselleşme ile yoğunlaşan milletlerarası ticarette de ön plana çıkmıştır. Bu anlamda kısa zamanda hızlı, ekonomik, etkin çözümlerin sağlanabilmesi amacı, uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin yenilikçi arayışlar bağlamında giderek daha fazla önem kazanmakta ve yaygınlaşmaktadır.

Devamını oku...
 

Giresunda Anlaşmazlık Çözümü, Müzakere ve Akran Arabuluculuğu Konferansı Düzenlendi

E-posta Yazdır PDF

Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi Konferans Salonu’nda anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran arabuluculuğu eğitimi adı altında bir konferans ve çalıştay gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 

Restorative Circles Atölye Çalışmaları

E-posta Yazdır PDF

İstanbul (23 Kasım) ve Ankara (27-28 Kasım 2010) Gruplarda, Kuruluşlarda, Topluluklarda ve Ailelerde Çatışmalardan Öğrenmek İçin: Restorative Circles

Yanlış anlamalar ve çatışmalar yaşamın çeşitliliğinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak bir çatışma durumunda, grup olarak yapabilmek şöyle dursun bireysel olarak bile ilişkilerimize zarar vermeyecek ve acıya neden olmayacak şekilde davranmayı çok azımız biliyoruz. Restorative Circles; bireylere, ailelere, gruplara, kuruluşlara ve topluluklara, çatışmaların yıkıcı değil, güven içinde ve yapıcı bir şekilde iletişimi sürdürerek yaşanması için çeşitli yollar öneriyor.

Devamını oku...
 


Sayfa 9 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 40 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Her müzakere farklıdır, ancak temelindeki faktörler değişmez.

A. Kadir Varoğlu