ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Makaleler Kitap Tanıtımı ve Eleştirileri Kitap: Arabuluculuk, Hüseyin Güngör Şahin

Kitap: Arabuluculuk, Hüseyin Güngör Şahin

E-posta Yazdır PDF

Tüm dünyada son dönemde onarıcı adalet kavramı ile tırmanışa geçerek popülerite kazanan arabuluculuk yöntemi farklı toplum ve kültürlerde olumlu bir amaç ve yarar için yaygın şekilde çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Adalet, güvenlik, sosyal güvenlik, okul, iş, çevre ve günlük yaşamda kişiler arası ilişkiler gibi oldukça geniş bir yelpazede hizmet sunan arabuluculuk disiplinler arası bir süreç olarak yer almaktadır.

 

Bu eserde, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin tarihi gelişimi çeşitli kültürlerde ve toplumlarda kullanımı, kavramlar, strateji ve taktikler, avantajlar, dezavantajlar, tartışma ve görüşler, Türk hukukundaki düzenlemeler detaylı olarak ele alınmakta ve toplumumuzda gelecekte söz sahibi olacak gençlerimiz için okullarda akran arabuluculuğu eğitiminde kullanılan öğretici masal formu uygulaması ve ülkemizde polis arabuluculuğu alanında yapılan ilk deneysel çalışma olması bakımından önem arz eden bir çalışma ile birlikte polis arabuluculuğu yer almaktadır.

 

Eser birçok alanda ve günlük yaşamımızda kullanılabilecek arabuluculuk konusunda başvuru niteliğinde bir kaynak kitap olarak bu alanda çalışanlarla birlikte toplumun her kesimine hitap edebilecek şekilde kapsamlı,anlaşılır ve akıcı bir dille kaleme alınmıştır ve sorularımıza cevap verebilme özelliği taşımaktadır.

 

Yaşamımızın her döneminde karşılaştığımız çatışma ve anlaşmazlıklarda farklılıklarımızın çözümünde aile, çevre ve okuldan başlayarak toplum yaşamında elde edilen ve geliştirilen bilgi ve deneyimlerle erişilebilir, hızlı ve adil hukuk sisteminin varlığı son derece önemlidir. İşte böyle bir sistemin oluşturulmasında, adli reformların yanı sıra güvenlik boyutu da dikkate alınarak, gerek mahkeme sistemine bağlı gerekse bağımsız toplum adalet merkezleri, arabuluculuk merkezleri gibi yapılanmalarla etkili alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini yerine göre uygulamak oldukça yararlı olacaktır.

 

Bu yöntemlerin başarılı uygulamaları mahkeme sisteminin yükünü hafifleterek daha iyi ve verimli çalışmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda toplumsal barış ve uzlaşı ortamının yerleşmesine katkı yapacaktır. Olumlu ve yapıcı bir işbirliği ve karşılıklı etkileşim ile üçüncü tarafın yardımı sonucu ulaşılan ortak bir anlaşmazlık çözümü, birlikte yaşama kültürünün gelişmesine de etki yapar. Ön yargılarından arındırılmış, hoşgörülü gelecekte birlikte yaşamaya ve anlaşmaya istekli tarafların arabuluculuk müzakerelerinde kazan/kazan yöntemiyle sorunlarını çözmesi toplumsal birlik için önemli bir kazançtır.

 

Mentis Yayıncılık

//
 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 22 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, o ülkedeki örgütlerin ekip oluşturma kültürü ile doğrudan ilgilidir.

A. Kadir Varoğlu