ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Makaleler Arabuluculuk Eğitimi Arabulucular eğitimli robotlar mı olacaklar?

Arabulucular eğitimli robotlar mı olacaklar?

E-posta Yazdır PDF

Dünya uygulamasını takip ettiğim kadarıyla, arabuluculuk ve bunun eğitimi birer sektör olmuş durumda. Zamanla eğitim teknikleri ve materyalleri birbirlerine gittikçe benzemekte ve konsantre hale gelmekte, kısa zamanda yetiştirilen arabuluculara, neredeyse hangi durumda ne yapacağı ezberletilmektedir.

Peki teknikler aynıysa, her arabulucu aynı şeyi öğreniyorsa ve her durumda yapılması gereken ve öğretilen bir şey varsa, arabulucular gerçekten de kendilerinden beklenen işi mi yapmış olacaklar. Ya da elden gelen bütün teknikler uygulandıktan sonra çözüm tarafların kendi aralarındaki uyuma mı terkedilecek?

İşte gelecekte hazırlanacak ve kabul görecek eğitim müfredatı belirlenirken bir tercih yapacağımız yer burasıdır. Arabuluculuk eğitimi ülkemizdeki yayğın şekliyle üniversite sınavına hazırlık havasında yapılacak ise, biz o zaman robot arabulucu adaylarına, arabuluculuk programı yüklemiş oluruz. Fakat eğitim kişisel yeteneklerin su yüzüne çıkmasına ve her arabulucunun kendi tarzında ve rahat ettiği şekilde ve sonuçta başarılı olacak bir arabuluculuk yapmasına temel hazırlayacaksa o zaman yetişen kişilere "gerçek arabulucular" diyebiliriz.

 

//
 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 30 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

İnsanlardaki önyargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur.

Albert Eisntein