ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür
Anasayfa Haberler / Etkinlikler Ankara Barosu: Baroları, Avukatı Yok Sayan Arabuluculuğa Karşı Demokratik Mücadeleye Çağırıyoruz

Ankara Barosu: Baroları, Avukatı Yok Sayan Arabuluculuğa Karşı Demokratik Mücadeleye Çağırıyoruz

E-posta Yazdır PDF

Avukatsız yargılamanın yolunu açan tasarıya Ankara Barosu’ndan tepki geldi. Avukatsız yargılamanın yolunu açan “Hukuk Uyuşmazlıklarında arabuluculuk Kanun Tasarısı”na Ankara Barosu’ndan tepki geldi.

Meclis Adalet Komisyonu gündeminde bulunan “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanun Tasarısı” hakkındaki görüşünü açıklayan Ankara Barosu, düzenlemenin avukatı yok saydığını ve avukatların meslek alanını telafisi imkânsız şekilde daraltacağını savundu.

Arabuluculuk kurumu ile yargılamanın Adalet Bakanlığı aracılığıyla yürütüleceğine dikkat çeken Ankara Barosu, “Tasarı, avukatsız ve hâkimsiz, idarenin denetimde bir ‘yargı’ düzeni oluşturmayı hedeflemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

-BAROLARA ÇAĞRI-

Arabuluculuk kurumunun yargı erkinin idareye bırakılması anlamı taşıdığını savunan Ankara Barosu, başta Türkiye Barolar Birliği olmak üzere tüm baroları düzenlemeye karşı mücadele etmeye çağırdı. Ankara Barosu, düzenlemeyle ilgili görüşünü şu ifadelerle açıkladı:

“Tasarı kanunlaştığı takdirde, hukuk yargılaması, avukatların faaliyet alanından büyük ölçüde çıkacaktır. Arabuluculuğu, basit yargılama usulünün uygulandığı davalarla sınırlı tutmayı dahi düşünmeyen, avukatı yok sayan tasarı, avukatların meslek alanını telafisi imkânsız şekilde daraltacaktır. Avukatı yok sayan, avukatsız bir yargılama öngören bir tasarıda, sistemin işleyişini düzenleyen ve ayrıntı sayılabilecek diğer maddelerinin, kabul edilemez bu yaklaşım düzeltilmedikçe tartışılmasını, mesleğimiz açısından doğru bulmuyoruz.”

ANKA

 

ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI
Sayı:11–117/9102                                                                                                                  11.03.2011


ANKARA BAROSU BAŞKANLIĞI’NIN ARABULUCULUK KANUN TASARISI
HAKKINDA GÖRÜSÜ

1. Arabuluculuk Kurumu, yargı erkinin, idareye bırakılmasıdır. Çünkü tasarıda arabuluculuk kurumu, yargı erkinin Adalet Bakanlığı eliyle / aracılığıyla yürütülmesi şeklinde düzenlenmiştir.

2. Tasarı, avukatsız ve hakimsiz, idarenin denetiminde bir "yargı" düzeni oluşturmayı hedeflemektedir.

3. Tasarı kanunlaştığı takdirde, hukuk yargılaması, avukatların faaliyet alanından büyük ölçüde çıkacaktır.

4. Arabuluculuğu, basit yargılama usulünün uygulandığı davalarla sınırlı tutmayı dahi düşünmeyen, avukatı yok sayan tasarı, avukatların meslek alanını telafisi imkansız şekilde daraltacaktır.

5. Avukatı yok sayan, avukatsız bir yargılama öngören bir tasarıda, sistemin işleyişini düzenleyen ve ayrıntı sayılabilecek diğer maddelerinin, kabul edilemez bu yaklaşım düzeltilmedikçe tartışılmasını, mesleğimiz açısından doğru bulmuyoruz.

6. Bu düşüncelerle, Ankara Barosu olarak, Türkiye Barolar Birliği'ni ve bütün baroları, avukatın meslek alanını korumaya, avukatsız bir hukuk yargılaması oluşturma ve yargı bağımsızlığını bir kez de bu yolla ağır şekilde ihlal etme projesine karşı, demokratik mücadele yürütmeye, bu amaçla bir ve birlik olmaya davet ediyoruz.Saygılarımızla.


Ankara Barosu Başkanlığı
 

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 23 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Konuşmadan önce düşün, hareket etmeden önce ölç

William Shakespeare