ARABULUCU.COM

İnsanlara çözüm üretirken kullanabilecekleri güçlü araçlar sağlar...

  • Yazı boyutunu yükselt
  • Varsayılan yazı boyutu
  • Yazı boyutunu düşür

Boşanma Davalarında Arabuluculuk Seçeneği

E-posta Yazdır PDF

Bu yazıda ileri sürülen düşünceler şimdiye kadar karşılaştığım evlilik uyuşmazlıklarındaki gözlemlerime dayanmaktadır.

Hiç kimse bir gün boşanacağını düşünerek evlenmez…

Aileler tarafından kabul görmüş, ekonomik sıkıntıları olmayan, sağlıklı çocukların yetiştiği bir aile, eşleri evlenmeye ve birlikte bir hayat sürmeye motive eden nedenlerden bir kaçıdır.

Sanılanın aksine evlilikteki huzursuzluklar iki üç yıllık bir süreçten sonra olduğu kadar evliliğin ilk aylarında bile ortaya çıkabilmektedir. İlk aylarda çıkan sorunların genellikle evlilik kararının acele alındığı ya da evliliğe ailelerin karar verdiği durumlarda ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Birbirini tam olarak tanıyamamış, benimseyememiş eşler, bir çatışma sarmalı içinde boğularak içine düştükleri hayal kırıklığı ve depresyondan acilen boşanarak kurtulmak isteyebilmektedirler.

Devamını oku...
 

Haber seyretme, huzuru bul!

E-posta Yazdır PDF

Laurie Israel 'in son okuduğum yazısı bizim yaşam tarzımıza tekrar yön bulabilmemiz için oldukça önemli bakış açıları içeriyor. O da bizler gibi her gün sabahları gazete okuyan ve haber seyreden, işlerinin arasında haber kanallarını ve haber sitelerini ziyaret eden, en son haberleri arkadaşlarıyla yorumlayan bir avukattı. Bir arkadaşı ona "ortalama bir amerikalının günce en az 5.000 reklama maruz kaldığını biliyor muydun" dediğinde o içinden şunu geçirmişti; "hergün acaba kaç iç karartıcı habere maruz kalıyoruz". Çatışmalar, bombalı saldırılar, cinayetler, tecavüzler,yolsuzluklar... ve daha nicesi sanki yanıbaşımızda oluyor gibi yakın ve olabilecek en dikkat çekici ve sert şekilde bizlere aktarılıyor.

Devamını oku...
 

Sakinleşme Teknikleri

E-posta Yazdır PDF

Arabulucular gibi başkalarının sorunlarının çözümüne yardımcı olurken strese maruz kalan ve gerilen insanların da rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Tecrübeli işyeri arabulucusu John Ford, stres altında çalışanlara sakinleşme teknikleri öneriyor:

  • Nefes Alma: Bu belki de en etkili sakinleşme yöntemidir. Derin nefes almak ve yavaşça vermek, bunu yaparken nefes alıp vermeye odaklanmak fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamamıza yardımcı olacaktır.
  • Akılda Canlandırma: Akılda canlandırma zihnimizi meşgul eden stres kaynağı dışında bizi mutlu ve rahat hissettirecek şeyleri aklımızda canlandırmamızla gerçekleşir. Zihnimizi bu şekilde meşgul ederek, gerçekte bizi huzurlu ve mutlu hissettiren olay veya şeylerle aynı etkileri canlandırmış oluruz.
  • Meditasyon: Meditasyon Uzakdoğu kökenli bir zihinsel egzersizdir. Zihin güzünüzü belirli bir şeye odaklanmaya yönlendirerek fiziksel ve zihinsel rahatlama yaşar stres kaynağından uzaklaşırsınız.
  • Dikkat Dağıtma: Akılda canlandırma ve meditasyon aynı zamanda birer dikkat dağıtma tekniğidir. Bu kez aktivitenize ara vererek stres kaynağından başka bir işle ilgilenmek veya stres kaynağından uzaklaşarak dikkatinizi dağıtabilirsiniz. Örneğin stresli bir telefon görüşmesinden sonra birkaç dakika o zamana kadar hiç ilgilenmediğiniz moda dergisine göz atabilirisiniz.
  • Gerinme Hareketleri: Stresli anlarınızda omuz, bacak, ayak, kol, sırt kaslarınızı gererek ve kan dolaşımınızı artırarak stres ajanlarının vücudunuzdan atılmasını hızlandırabilirsiniz.
  • Egzersiz: Çalışma alanınızda egzersiz yapma imkânınız olmayabilir, ancak stresten uzaklaşmak için yapılabilecek kısa bir yürüyüş size oldukça faydalı olacaktır.
//
 

Yüksek Kazanç Peşindeki Hırslı Müzakereciler

E-posta Yazdır PDF
Taraflar genellikle amaçlarını ve temel isteklerini belirlemeden müzakereye başlarlar ve sonuçta elde edilmesi zor isteklerle de karşımıza çıkabilirler. Müzakerecilerin ne istediklerini gerçekten iyi bilmeleri gerekir. Ayrıca müzakerecilerin, kendi isteklerinin temelini, karşı tarafın minimum beklentilerinin oluşturduğunu da taktir etmeleri, anlamalarıgerekir. Arabulucuların karşısındakine göre belirgin ve şaşırtıcı şekilde yüksek talepleri olan bir tarafla karşılaşma ihtimalleri her zaman vardır. Yüksek isteklerin müzakereyi başarısızlıkla sonuçlandıracağı endişesi, arabulucuyu da etkileyebilecektir. Aslında bu müzakereci böylelikle hem arabulucuyu hem de karşı tarafı talepleriyle kilitlemek amacında
olabilir.
Devamını oku...
 

İsteklere “Hayır” Demek

E-posta Yazdır PDF

Çeviren : Şamil Demir

Aşağıda başkalarının taleplerine hayır derken, “evet” demenize giden ve size saygınlık ve güç getirecek doğal yolda kullanabileceğiniz, bazı özel anahtar kelimeler ve anlatımlar bulacaksınız. Kelimelerinizin doğru etkileme gücünün olabilmesi için, konuşma tonunuzun da temelde yatan amaçla uygun olması gerektiğini hatırlamalısınız.

"Hayır" ve "Hayır Teşekkürler"
“Hayır”, sınırları belirlemek için kullanılabilecek en basit kelimedir. Kusursuz bir güce sahiptir. Kimi utangaç, bu gücü kullanmaktan uzak, kaçınma ve uyma eğilimine sahip olan bizler için, cümlelerimize hayır kelimesiyle başlamak bazen kullanışlı olabilir ve “hayır” larımız, gücümüzü geri getirebilir. Ebeveyn çocuğuna, "Hayır, senden yemek yemeni istiyorum, akşam yemeğinden önce karnını dondurmayla dolduramazsın” dediğinde, “hayır” direkt ve berraktır.

Devamını oku...
 


Sayfa 31 - 35

Anketler

Size göre arabuluculuk gelecek 10 yılda hangi yönde şekil alacak?
 

Kimler Sitede

Şu anda 28 ziyaretçi çevrimiçi

Reklam

Düşünmeye Değer

Hayatta zor olan iki şey vardır: Birisi iyibir isim yapmak, diğeriyse bu ismi korumaktır.

Robert Schumann